Rolls of honour and obituaries

Page 8 – Education service Roll of Honour

This list is taken from the roll of employees in the education service who served in the New Zealand Expeditionary Force in the First World War, published in the Appendix to the Journals of the House of Representatives, 1919, E-1. You can also download a spread sheet with more information about these men. Click on each person’s surname to view their record on the Cenotaph database.

Surname

First Names

Employment details

Date of death

Adamson

Frank Forrester

Assistant master, Ashburton High School

2-May-1915

Ahier 

William Roland

Sole Teacher, Ranginui and Tokanui

6-May-1917

Airey

Frederick Arthur

Assistant master, Auckland Grammar School

30-Sept-1917

Alexander

William Alexander

Assistant master, Dannevirke High School

23-Aug-1915

Algie

Colvin Stewart

Assistant, Rotorua District High

21-Jul-1916

Armstrong

Purvis Ford

House Tutor, Wanganui Collegiate School

6-Apr-1918

Baildon

William

Woodwork Instructor [Auckland]

5-Feb-1918

Bain

Arthur Charles Warner

Training College student [Canterbury]

5-Jun-1915

Banks

Henry Dunbar

Sole teacher, Karapoti

4-Nov-1918

Barnard

Stanley

Pupil-teacher, Hastings District High

26-Jul-1916

Barnett

Arthur James

Assistant, Shirley

7-Jun-1917

Beechey

Frederick James

Assistant, South Wellington

25-Jul-1916

Beeson

Charles Basil

Head Teacher, Matamata

8-Sept-1918

Bishop

John, Joseph

Head Teacher, Kaitaia

12-Oct-1917

Booth

Atwood Wigzell

Head teacher, Umumuri

20-Sept-1916

Bowie

Henry James

Cadet, Head Office, Wellington

29-Sept-1918

Bowler

Daniel Cornelius

Assistant, Training College [Wellington]

12-Oct-1917

Boyd

Arthur Alexander

Assistant, Rangiora

12-Oct-1917

Britten

Vivian Russell

Pupil-teacher, Hastings District High

8-Aug-1915

Brown

Geoffrey McPherson

Probationer, Belmont

8-May-1915

Bryan-Brown

Guy Spencer

Chaplain, Christ’s College Grammar School

4-Oct-1917

Buchler

Frederick Lancelot

Assistant, Stratford

6-Apr-1918

Buchler

John Walter

Assistant, Urenui

17-Sept-1916

Burgess

Claude Ernest

Instructor of mathematics, Seddon Memorial Technical College

11-July-1916

Burn

Edgar James

Sole teacher, Tahakopa

5-Oct-1917

Burrell

Frederick William

Sole teacher, McLennan

15-May-1918

Butterworth

Hugh Montague

House tutor, Wanganui Collegiate school

25-Sept-1915

Cammock

William Rowland

Assistant, Hastings District High

16-Aug-1915

Carmody

James

Assistant, Huntly

4-Aug-1917

Carson

William

Sole Teacher, Waikokowai

2-Jul-1917

Castle

Arthur Penfold

Assistant master, Gisborne High School

15-Sept-1916

Childs

Arthur James

Instructor, Ashburton Technical School

15-Sept-1916

Clachan

William J

Sole teacher, Takapu

6-Jan-1918

Closs

William Osborne

Assistant, George Street

22-Jul-1917

Collins

Lawrence Earl

Training College student [Auckland]

1-Dec-1917

Conyngham

John

Sole teacher, Whangaroa North

1-Sept-1918

Corbett

Alfred Sydney

Sole teacher, Waingakau

15-Nov-1916

Cornford

Ernest Stanford

Head teacher, Kisselton

7-Jul-1917

Cowan

James George

Assistant, Oamaru Middle

7-May-1915

Cox

Herbert William

Clerk

23-Sept-1918

Craven

Leslie Alic

Assistant, Grovetown

4-Oct-1918

Crawford

Stanley Hutson

Sole teacher, Mahirakau

3-Oct-1916

Cronin

Thomas

Assistant, Huntly

30-Mar-1916

Curry

Matthew Goodwin

Head teacher, Rangiwahia

5-Sept-1918

Cuthbert

John 

Head teacher, Huiakama

31-Jul-1917

Dabinett

Francis Milne

Training College student

7-Oct-1918

Davie

Harry Percy Claude

Sole teacher, Mauriceville

23-Apr-1918

Dempsey

Sidney William

Assistant, Wellington Technical School

7-Jun-1917

Dinneen

James Dalton

Assistant master, Auckland Grammar school

1-Oct-1916

Donnan

Arthur Victor

Agricultural Instructor, Seddon Memorial Technical College

10-Jun-1917

Dron

Douglas Alexander

Head teacher, Tarakohe

8-Oct-1918

Elliott

Arthur Drummond

Probationer, Teaneraki

15-Sept-1916

Ferguson

Victor Mullen Norman

Cadet, Head Office, Wellington

8-Aug-1918

Fletcher

Raymond

Sole teacher, Kaimamaku

4-Jun-1918

Foley

John

Sole teacher, Kaharoa and Oturoa

5-Feb-1918

Forbes

William Roderick

Sole teacher, Flat Creek

9-Sept-1918

Forsyth

Archibald James

Assistant, Patutahi

29-Apr-1915

Foss

Samuel James Beart

Assistant, Levin

24-Sept-1916

Francis

Sydney Patterson Emilius

Sole teacher, Batley and Bickerstaffe

16-Jun-1917

Fraser

Ernest Matthews

Sole teacher, Grassmere

14-Jun-1917

Fraser

Kinnear George

Assistant master, Napier High School

27-Apr-1915

 Galitzenstein *

Godefroy

Instructor in French and German, Seddon Memorial Technical College

12-Jan-1915

Gemming

Theophilus John

Sole teacher, Mati

8-Aug-1915

Gibbs

Walter George

Head teacher, Glen Oroua

26-Sept-1918

Gibson

Everlyn Perry

Art master, Wanganui Technical College

13-Sept-1916

Goudie

John Claud Brisbane

Relieving head teacher, Otekaike

12-Oct-1917

Goulding

John Hannington

First assistant master, Marlborough High School

6-Jun-1915

Gowdy

Harold

Assistant, Clyde Quay

20-Sept-1916

Gray

James Hawthorne

Assistant, Campbell Street (probably also Instructor, Palmerston North Technical School)

9-May-1915

Gray

Alexander

Secretary and Director, Peninsula Technical Classes Association

22-Mar-1918

Hall

Harry Frederick

Assistant, Epsom

9-Jun-1917

Hall

Harold Chelsea

Assistant, Kaikorai

7-Aug-1916

Hall

Norman

Assistant, Orepuki

13-Jun-1916

Hall

Vincent John Baird

Junior assistant, New Plymouth High School

2-Jun-1915

Hamley

Robin

Sole teacher, Tangowahine

6-Oct-1917

Hannah

Arthur 

Assistant, Edendale

1-Jul-1915

Hare

Hubert Douglas

Sole teacher, Kaiawa

1-Oct-1918

Harper

James 

Relieving assistant, Oamaru North

21-Jul-1916

Hawkins

Benjamin George

Assistant, Terrace

25-Aug-1918

Hendry

James Curry

Clerk, Head Office, Wellington

15-Sept-1916

Holmes

William Ernest

Assistant master, Otago High School

9-Oct-1918

Hughes

Lionel Murray

Pupil-teacher, Ponsonby

27-March-1918

Jack

Donald Leslie

Training College student [Auckland]

15-Sept-1916

Jenkins

Charles Gomer

Sole teacher, Tauherenikau

7-Jan-1918

Jennings

Lancelot Shadwell

Science master, Waitaki High School

15-Sept-1916

Johns

William H

Sole teacher, Kakapuka

31-Oct-1917

Johnston

Alexander Thomas

Relieving assistant, Balclutha

3-Aug-1918

Kidd

Robert David

Junior assistant, New Plymouth High School

5-Nov-1918

King

Herbert James

Sole teacher, Opahi

19-Jul-1916

King

Herbert William

Assistant master, Auckland Grammar School

21-Feb-1917

Kirk

Thomas Hugh

Assistant, Mount Eden

23-Oct-15

Lamb

Robert James

Sole teacher, Quarry Hills and Waikawa Valley

12-Oct-1917

Lamont

Nisbet Shirreffs

Assistant, Otautau

1-Oct-1916

Larking

Frank Campbell

Sole teacher, Rakauroa

4-Nov-1918

Le Gallais

Leddra

Sole teacher, Araparara and Mangakura

23-Jul-1915

Long

Arthur Trevor D'Arcy

Assistant master, Wanganui Collegiate School

21-Aug-1915

Lyall

William Carnegi

Head teacher, Orini

11-Oct-1918

Lyons

Thomas

Training College student [Wellington]

8-Apr-1918

Lyttle

David John Albert

Assistant, Kaitangata Public School

3-May-1915

Maben

Keppoch Macdonald

Pupil-teacher, Waimataitai

26-Aug-1918

 MacDonald

M.

Junior master, New Plymouth High School

 

MacKay

Eric Victor

Head teacher, Wairio

23-Oct-1918

MacKenzie

John

Sole teacher Mataitai

22-Feb-1917

MacLeod

John Donald

Sole teacher, Tangowahine

27-Sept-1916

Manson

David Stewart

Assistant, Winton

8-Oct-1918

Marr

Henry

Assistant, Seddonville

25-Apr-1915

Marsden

Joseph Stanley

Assistant, Terrace

4-Oct-1917

Matchett

Robert John

Sole teacher, Aria

12-Sept-1918

Matheson

Graham Groves

Sole teacher, Pirinoa

7-Jun-1917

Maurice

Francis Dennison

Assistant, Waimate District High

10-May-1915

McAuliffe

Thomas Brien

Sole teacher, Kakatahi

10-Jan-1918

McCabe

George Leo

Training College student

21-Feb-1917

McCaw

Peter Rankin

Training College student

26-Feb-1918

McDonald

Murdoch Alexander

Secondary assistant, Coromandel District High

1-Sept-1918

McGlashan

Peter

Relieving head teacher, Arrow

30-May-1915

McKenzie

Frank

Training College student

1-Mar-1917

McKenzie

Rupert Whitworth

Sole teacher, Komata

30-Mar-1918

McKinnon

Malcolm

Assistant, Helensville

1-Aug-1917

McKinnon

Roderic Angus

Sole teacher, Rotorangi

31-Jul-1917

McLaren

William White

Sole teacher, Omanawa and Omanawa Falls

5-Apr-1918

McLaren

Alexander 

Relieving assistant, Mosgiel

12-Oct-1917

McLeod

John Willis

Sole teacher, Caroline

12-Oct-1917

McRae

Alexander Peter

Head teacher, Lakeside

7-Jun-1917

Meale

Joseph Sweeney

Pupil teacher, Parnell

18-Oct-1918

Mills

John Edmund

Assistant, Levin District High

29-Apr-1915

Mills

David Calder

Training College student

10-Aug-1915

Mills

Arnold Edgar

Clerk

7-Jul-1916

Milnes

Herber Albert Edwin

Principal, Training College

4-Oct-1917

Moore

Rupert Cyril

Assistant, Newmarket

12-Sept-1918

Moore

Maurice Oswald

Head teacher, Springfield

6-Aug or 7-Aug 1915

Moore

Stanley

Physical Instructor

2-Jul-1916

Morris

William Henry

Training College student

11-Sept-1915

Mortimore

Archer Ernest

Assistant, Ashburton

13-Aug-1915

Nicholas

William Stephens

Training College student

3-Dec-1917

O’Brien

Daniel

Sole teacher, Marokopa

15-Nov-1918

O’Connor

Michael Bernard

Pupil-teacher, Timaru Main

5-Apr-1918

O’Connor

Daniel

Assistant master, Timaru High School

2-May-1918

Okeby

William George

Pupil-teacher, Brooklyn

27-Jun-1917

Pallant

Donald Kelway

Sole teacher, Marima

8-May-1915

Partridge

Francis James

Pupil-teacher, Central

8-Sept-1916

Pay

William Huson

Relieving assistant, Albany Street

3-Dec-1917

Petrie

Arnold James

Assistant, Waikiwi

18-Apr-1918

Phillips

Charles Ernest

Assistant, Feilding

27-April-1915

Ramsay

Harold Vivian

Assistant master, Thames High School

2-Apr-1918

Reid

Albert Sidney

House tutor, Wanganui Collegiate

29-Nov-1917

Robbie

George Alexander

Head teacher, Patea District High

22-July-1917

Robertson

Douglas Leslie

First Assistant, Wanganui Technical College

27-Mar-1918

Robertson

John Allan

Pupil-teacher, Albany Street

28-Sept-1917

Robertson

Thomas Gilbert

Assistant master, Otago High School

22-Aug-1918

Rohan

Martin Driscoll

Assistant master, Auckland Grammar School

22-Aug-1918

Rope

Charles Manfred

Head teacher, Tautari

9-Jan-1917

Rule

Frank Jennings

Sole teacher, Rata-iti

26-May-1915

Rule

William Bramwell

Assistant, Christchurch West Secondary

12-Oct-1917

Sanson

Henry Samuel McDougall

Pupil-teacher, Karori

24-Aug-1918

Senior

Frank

Sole teacher, Owen Junction

27-Jul-1915

Seyb

William 

Pupil-teacher, Albury

21-Sept-1916

Sheard

Charles John

Sole teacher, Whitikahu

2-Sept-1916

Shepherd

Robert Britton

Sole teacher, Tangihua

6-Jun-1917

Simpkin

Charles Haddon

Sole teacher, Waimai and Waingaro

19-Jan-1918

Smith

Oscar C

Sole teacher, Ida Valley

26-Aug-1918

Smith

Oswald J

Training College student

6-Dec-1917

St. George

Eric Varnham

Cadet, Head Office, Wellington

9-Sept-1915

Stephenson

George Fisher

Head teacher, Mount Maunganui

26-Jul-1917

Stewart

John Sutherland

Training College student [Auckland]

24-Aug-1918

Stockham

Thomas William

Assistant, Waipawa District High

4-Oct-1917

Storey

Robert Harry Gordon

Sole teacher, Hook Bush

15-Jun-1917

Struthers

James Barr

Assistant master, Southland High School

29-Sept-1916

Sustins

Nolan

Assistant, Sydenham

21-Aug-1915

Sutherland

James Fulton

Sole teacher, Mangarakau

8-Jun-1917

Talbot

Arthur E.

Assistant, Greymouth District High

12-Oct-1917

Tattle

Philip Gardner

Sole teacher, Longbush

29-Apr-1915

Taylor

Archibald

Assistant, Wanganui Technical College

8-Aug-1915

Thomson

Walter

Training College student [Otago]

15-Sept-1916

Turner

William Wilson

Head teacher, Balclutha District High

12-Oct-1917

Voysey

William Doran

Relieving sole teacher, Waiheke Central and Man-o’-War Bay

5-Sept-1918

Wade

Robert Hunter

Secondary assistant, Balclutha

26-Oct-1918

Walker

Eric Trevor Logier

Relieving sole teacher, Waimai and Waingaro

30-Mar-1918

Watt **

Ronald A.

Sole teacher, Naumanui

 

Webb

Arthur Llewellyn

Training College student [Wellington]

28-Sept-1916

Wells

William Stephen

Sole teacher, Brynavon and Whareora

19-Nov-1915

Wells

Ewart Linley

House tutor, Wanganui Collegiate School

8-Aug-1915

White

Kenneth Robert

Head teacher, Awanui

4-Oct-1917

White

Percy Henry

Head teacher, Hyde

27-Sept-1915

Wilcox ***

Wilfred Theodore

Sole teacher, Punakitere

7-Jun-1916

Wilson

Frank Reginald

Assistant, Newton West.

19-Sept-1916

Wilson

James Alexander

Probationer, Roseneath

14-Dec-1917

Wiltshire

Frank

Assistant, Raetihi

 

Wiseley

Herbert Oscar

Cadet, Head Office, Wellington

15-Sept-1916

Wiseman

John Archibald

Training College student [Wellington]

20-Aug-1918

Woods

Selwyn Gorton

Assistant, Te Awamutu

5-Dec-1917

Worsley

Harold James

Assistant, Frankton

14-Oct-1916

Yeats

Douglas Duncan Mearns

Sole teacher, Inangahua Landing

22-Oct-1916

Young

Albert Victor

Assistant, Berhampore

1-May-1917

* Died of sickness, France. Served with French 66th Infantry Regiment

** Possibly Ronald Allen Watt - see AIF database record

*** See newspaper report of his death

Community contributions

No comments have been posted about Education service Roll of Honour

What do you know?